Lautakunnat

Hämeenkyrön kunnassa toimii keskusvaalilautakunta, perusturvalautakunta, sivistyslautakunta, tarkastuslautakunta, tekninen lautakunta ja ympäristölautakunta kaudella 2017–2021. Lautakunnat käyttävät valtuuston niille delegoimaa päätösvaltaa, tekevät aloitteita ja antavat lausuntoja kukin omalla toimialallaan. Lautakunnat kokoustavat pääsääntöisesti kerran kuukaudessa. Esityslistat ja pöytäkirjat ovat nähtävillä sähköisesti.

Keskusvaalilautakunta

puheenjohtaja Pekka Kiukainen, ero kv 22.2.2021
puheenjohtaja Atso Alakastari, 22.2.2021 alkaen

varapuheenjohtaja Paula Ylivakeri

Marja-Leena Aironpää, ero kv 22.2.2021
Marko Vulli, 22.2.2021 alkaen

Petteri Suikka, ero kv 22.2.2021
Ari Vaskelainen, 22.2.2021 alkaen

Pirjo Turvala

varajäsenet kutsujärjestyksessä:

Markku Koskinen, ero kv 22.2.2021
Leila Rasi, 22.2.2021 alkaen

Kati Lahtinen, ero kv 22.2.2021
Aino Hakulinen, 22.2.2021 alkaen

Ville Keskinen, ero kv 22.2.2021
Hannu Valkama, 22.2.2021 alkaen

Anna-Maija Frantsila

Ilpo Kärkkäinen, ero kv 22.2.2021
Jani Lahti, 22.2.2021 alkaen

Riitta Palomäki, ero kv 22.2.2021
Sari Haukipää, 22.2.2021 alkaen

Heli Mäensivu, ero kv 22.2.2021
Katja Veneskoski, 22.2.2021 alkaen

Simo Immonen, ero kv 22.2.2021
Asko Mattila, 22.2.2021 alkaen

Timo Ponkiniemi, ero kv 22.2.2021
Jaakko Laaksonen, 22.2.2021 alkaen

Annika Mansikkaviita, ero kv 22.2.2021
Kaija Valkama, 22.2.2021 alkaen

Perusturvalautakunta

puheenjohtaja Jussi Niinenmaa
varajäsen Riitta Palomäki

varapuheenjohtaja Anna-Kaisa Immonen 16.11.2020 alkaen (Susanna Palomäki 16.11.2020 asti)
varajäsen Pertti Kiukainen

Mikko Ahola
varajäsen Antti Osara

Turo Antila
varajäsen Tommi Hollo

Eeva Mäkinen
varajäsen Maarit Lepistö 13.11.2017 alkaen (Marita Nieminen 13.11.2017 asti)

Hannele Nordfors
varajäsen Outi Koskela

Jukka Paavola 30.9.2019 alkaen (Aku Ankelo 30.9.2019 asti)
varajäsen Virve Soininen 30.9.2019 alkaen (Jukka Paavola 30.9.2019 asti)

Juhani Vatajaniemi
varajäsen Tapani Saarela

Paula Ylivakeri
varajäsen Hannele Salokannel

Perusturvalautakunnan kokoukset vuonna 2021

20.1.
17.2.
17.3.
21.4.
19.5.

Sivistyslautakunta

puheenjohtaja Mauri Lepola
varajäsen Jari Takala

varapuheenjohtaja Pasi Eloranta
varajäsen Jouni Laaksonen

Päivi Arhenius
varajäsen Marja Seulanto

Kati Lahtinen 25.3.2019 alkaen (Harri Mäkelä 25.3.2019 asti)
varajäsen Timo Ponkiniemi

Jouni Lampinen
varajäsen Jarno Toivola

Mirka Löf
varajäsen Raija Westergård

Heimo Nordfors
varajäsen Petri Vaunuveräjä

Hannamaija Oinonen
varajäsen Riitta Palomäki

Heidi Schroderus
varajäsen Lotta Osara

Sivistyslautakunnan kokoukset vuonna 2021

20.1.
17.2.
24.3.
28.4.
26.5.

Tarkastuslautakunta

puheenjohtaja Tiina Jokela
varajäsen Kaija Rask

varapuheenjohtaja Kauko Autio
varajäsen Markku Koskinen

Eija Koivisto
varajäsen Kari Seppälä

Janne Mäkinen 12.3.2018 alkaen (Veli-Pekka Niininen 12.3.2018 asti)
varajäsen Marko Vulli 12.3.2018 alkaen (Janne Mäkinen 12.3.2018 asti)

Marita Nieminen
varajäsen Tanja Mäenpää

Tekninen lautakunta

puheenjohtaja Aki Tainio
varajäsen Rauno Kortesoja 18.2.2019 alkaen (Sami Sydänlammi 18.2.2019 asti)

varapuheenjohtaja Jarmo Kalliola
varajäsen Antti Osara

Annika Ankelo
varajäsen Kati Seppä

Teija June 8.6.2020 alkaen (Saija Palonen 9.3.2020 asti, Tarja Soukko 9.3.2020–8.6.2020)
varajäsen Pauliina Mansikkamäki 9.3.2020 alkaen (Tarja Soukko 9.3.2020 asti)

Mika Laine
varajäsen Antti Laulajainen

Harri Mokkila
varajäsen Joni Mäensivu

Marja Seulanto
varajäsen Tanja Mäenpää

Teknisen lautakunnan kokoukset vuonna 2021
9.3.2021
6.4.2021
4.5.2021

Ympäristölautakunta

puheenjohtaja Kari Isokivijärvi
varajäsen Jari Suhonen

varapuheenjohtaja Sami Mäkelä
varajäsen Ilpo Kärkkäinen

Anna-Kaisa Immonen
varajäsen Krista Silmu

Jouni Laaksonen
varajäsen Jaana Kilpi-Kiukainen 30.9.2019 alkaen (Simo Linnainmaa 30.9.2019 asti)

Johanna Martikainen
varajäsen Kati Lahtinen

Virpi Norokorpi
varajäsen Erkki Norokorpi

Miska Vesikko
varajäsen Mirka Löf

Ympäristölautakunnan kokoukset vuonna 2021

24.2.2021