Koululaisten aamu- ja iltapäivätoiminta
Aamu- ja iltapäivätoimintaa tarjotaan ensisijaisesti 1. luokkalaisille, ja 2. luokkalaisille mikäli
ryhmäkoko sen sallii. Aamu- ja iltapäivätoimintaa tarjotaan lisäksi 3.–9. luokkien
oppilaskohtaiseen tukeen siirretyille oppilaille. Osallistuminen toimintaan on vapaaehtoista.
Aamupäivätoimintaa tarjotaan vain perusopetuksen keskustan alueella. Perusopetuksen
itäisellä alueella tarjotaan vain iltapäivätoimintaa.
Aamutoimintaa järjestetään, mikäli ryhmäkoko on vähintään kahdeksan oppilasta. Iltapäivätoiminnan järjestäminen edellyttää myös kahdeksaa osallistujaa.
Aamutoimintaa järjestetään tarpeen mukaan kello 7.30 alkaen koulupäivän alkamiseen saakka ja iltapäivätoimintaa koulupäivän päättymisestä kello 16.30 saakka.
Aamu- ja iltapäivätoimintaa järjestetään koulupäivinä. Toimintaa ei järjestetä koulujen loma-aikoina, lauantaityöpäivinä eikä lukukausien päätöspäivinä.
Koululaisten aamu- ja iltapäivätoiminnan maksut 31.7.2026 saakka
- Aamupäivätoimintamaksu on 40 €/kk.
- Iltapäivätoimintamaksu on enintään 100 €/kk.
- Tilapäisesti tarvittavat yksittäiset päivät 18 €/pvä.
- Sisaralennus on 10 %.
- Maksu on tuloista riippumaton.
- Lapsen sovitut läsnäolopäivät huomioidaan kuukausimaksussa, mikäli tilanne on jatkuva. Jos läsnäolopäiviä on kuukausittain enintään 10, kuukauden toimintamaksu on 50 % koko maksusta. Huoltajan on ilmoitettava, mikäli lapsi on toiminnassa enintään 10 pvä/kk.
- 3 kuukautta lyhyemmäksi ajaksi maksua ei muuteta.
Rehtori voi päättää maksun perimättä jättämisestä tai alentaa sitä, jos maksun suuruus on esteenä lapsen osallistumiselle aamu- ja iltapäivätoimintaan.
Koululaisten aamu- ja iltapäivätoiminnan maksut 1.8.2026 alkaen
- Aamupäivätoimintamaksu on 50 €/kk.
- Iltapäivätoimintamaksu on enintään 150 €/kk.
- Tilapäisesti tarvittavat yksittäiset päivät 20 €/pvä.
- Maksu on tuloista riippumaton.
- Jos läsnäolopäiviä on kuukausittain enintään 10, kuukauden toimintamaksu on 50 % koko maksusta. Huoltajan on ilmoitettava, mikäli lapsi on toiminnassa enintään 10 pvä/kk.
- 3 kuukautta lyhyemmäksi ajaksi maksua ei muuteta.
Maksu määräytyy ennakkoon haetun palvelun tarpeen varauksen mukaisesti. Jos tarve ylittyy, laskutetaan asiakasmaksu yllä olevan hinnaston mukaisesti.
Toimintaa järjestävän koulun rehtorin voi tehdä päätöksen maksujen perimättä jättämisestä tai alennuksesta perheen yhteenlaskettujen tulojen perusteella.
Toimintaan hakeminen
Aamu- ja iltapäivätoimintaan hakeminen tapahtuu edellisenä keväänä Wilman kautta. Hakuajankohdasta tiedotetaan erikseen. Aamu- ja iltapäivätoimintaan voi kuitenkin hakea myös kesken lukuvuoden. Mikäli haette toimintaan kesken lukuvuoden, olethan ensin yhteydessä koulun rehtoriin.
Toiminnasta irtisanoutuminen
Toimintaan sitoudutaan lukuvuodeksi kerrallaan. Irtisanomisaika on yksi (1) kuukausi. Irtisanomisilmoituksen voi lähettää Wilma-viestillä tai sähköpostilla oman koulun rehtorille tai koulusihteerille.
Tiedustelut
rehtori, Kirkonkylän koulu ja Kyröskosken koulu
Timo Mäkelä
050 550 0837 etunimi.sukunimi@hameenkyro.firehtori, Mahnalan Ympäristökoulu ja Heinijärven koulu