Satakunnan lennoston saapumiserän 2/2025 sotilasvala- ja sotilasvakuutustilaisuus

Satakunnan lennoston saapumiserän 2/2025 sotilasvala ja sotilasvakuutus järjestetään torstaina 14.8.2025 klo 10:00-16:00 Kyröskosken urheilukentällä ja sen lähialueilla.

Valapäivä alkaa klo 10:00 seppeleenlaskulla Hämeenkyrön sankarihautausmaalla.

Sotilasvala vannotaan klo 12 alkaen Kyröskosken urheilukentällä. Ohimarssi ja ylilento Valtakadulla on vuorossa valan vannomisen jälkeen klo 13. Ohimarssin ottavat vastaan lennoston komentaja ja Hämeenkyrön kunnan edustaja. Huomioithan, että ylilento aiheuttaa hetkellistä lentomelua lähialueella.

Valatilaisuus vaikuttaa liikennejärjestelyihin Koskilinnankujalla, Tehtaantiellä, Valtakadulla,​ Laivurintiellä, Oikopolulla ja Eljaalantiellä noin klo 12.50-13.15 välisenä aikana. Tiestöt avataan liikenteelle heti,​ kun marssiosasto on siirtynyt pois tieltä.

Valalounas varusmiehille ja heidän omaisilleen tarjoillaan urheilukentän alueella ohimarssin jälkeen. Valalomansa tuoreet lentosotamiehet aloittavat lomatarkastuksen jälkeen noin klo 15.30.

Valapäivän yhteydessä järjestetään kalustonäyttely Kyröskosken urheilukentällä klo 12–16. Kalustoesittelyssä esitellään lennoston koulutuskäytössä olevaa kalustoa ja materiaalia. Kalustonäyttelyn yhteydessä on myös mahdollisuus lentää hävittäjälentosimulaattorilla.

Yleisö on tervetullut seuraamaan paikalle valatilaisuuden kulkua ja tutustumaan Satakunnan lennostoon.